,Nejsme největší lovci výstavních titulů u českých horských psů, ale není od věci zjistit názory rozhodčích, kteří vídají různé jedince a mají tak v oku různé zástupce stejného plemene, ale i těch ostatních. Výstavy se dělí do různých typů a od toho se odvíjí i formy ocenění.
1. Oblastní výstava psů
Výstava s nižší hodnotou. Je zde i menší účast a kolikrát můžete být v kruhu sami. je ideální pro začátečníky a pokud si úplně nevěříte ve vystavování pejska. Určité prohřešky vám často rádi vysvětlí a upozorní, na co si dát pozor ve vyšších výstavách.
Zadávané tituly:
Vítěz třídy, Oblastní vítěz
2. Krajská výstava psů
Podobně, jako u oblastních jde o výstavu nižší hodnoty, kde bývá malá účast a zastoupení plemen.
Zadávané tituly
Vítěz třídy, Krajský vítěz
3. Klubová výstava psů
Výstavy pořádané kluby. V našem případě Klubem českého horského psa z.s. Rasy zde mají svou klubovou výstavu, na které se posuzují zástupci jedné rasy. Její hodnota je vyšší než u oblastí a krajské výstavy.
Zadávané tituly
Klubový vítěz, BOJ, BOV, CAJC, r.CAC, CAC
4. Speciální výstava psů
Speciální výstavy psů jsou co do hodnoty na totožné úrovni, jako výstavy klubové. Jejich konání se pojí s výstavou konkrétního plemene, takže se setkáte s názvy např. Speciální výstava českých horských psů apod.
Zadávané tituly
Vítěz speciální výstavy, BOJ, BOV, CAJC, r.CAC, CAC
5. Národní výstava psů
Hodnota tohoto typu výstavy je na vysoké úrovni. Hodnotí se zde psi všech ras s návštěvností z celé české republiky. Míra chování a tolerance k prohřeškům vystavovatelů je zde výrazně nižší a se stářím jedince se zpřísňuje. Štěňátka bývají i zde hájená. Současně na takovou výstavu mohou dorazit s velkou pravděpodobností i zahraniční účastníci a jako rozhodčí jsou často i zahraniční rozhodčí, takže je dobré potrénovat angličtinu, abyste správně rozuměli pokynům k předvedení. Velmi časté "tam a zpět" zaslechnete v podání "up and down".
Zadávané tituly
BOJ, BOV, BOB, BIG, BIS, CAJC, r.CAC, CAC, r.CACIB, CACIB
6. Mezinárodní výstava psů
Velmi významná výstava psů s mezinárodní účastí, kde vystavují všechny rasy a počítejte s velkou konkurencí. Plemena neuznaná FCI, tzv. NON FCI se mohou účastnit výstavy, ale nebudou připuštěni do boje o finální tituly. Nejlépe to vystihuje příklad: "Jedinci neuznaní FCI vystavují normálně ve všech třídách svého plemene, ale ani sebelepší NON FCI nikdy nevyhraje mezinárodku, protože do závěreček nemůže nastoupit."
Zadávané tituly
BOJ, BOV, BOB, BIG, BIS, CAJC, r.CAC, CAC, r.CACIB, CACIB