Psi mají od narození dvě sady zubů. První jsou stejně jako u lidí zuby mléčné. Postupně je nahradí trvalý chrup. Výměna chrupu probíhá přibližně od 3. měsíce a je ukončena kolem 8 měsíce života. Pokud tedy své štěňátko pozorujete více, než bývá zvykem a nedopočítáte se všech zubů, nelekejte se. Může se ale také stát, že mléčné zuby nevypadnou a v takovém případě se vyskytují současně se zuby trvalými. Jedná se ale o nežádoucí stav a je potřeba tyto zuby odborně odstranit.
Mléčný chrup tvoří 28 zubů
Id1,Id2,Id3,Cd,Pd2,Pd3,Pd4
Id1,Id2,Id3,Cd,Pd2,Pd3,Pd4
Trvalý chrup tvoří 42 zubů
I1,I2,I3,C,P1,P2,P3,P4,M1,M2
I1,I2,I3,C,P1,P2,P3,P4,M1,M2,M3
Věděli jste, že dle prořezání chrupu, lze odhadnou stáří zvířete?
3 - 5 týdnů - prořezávají se mléčné špičáky
4 - 6 týdnů - prořezávají se mléčné řezáky
5 - 6 týdnů - prořezávají se mléčné třenové zuby - první premolár roste pouze jako zub trvalý
3 - 5 měsíců - objevují se trvalé řezáky
4 - 5 měsíců - objevují se první třenové zuby
5 - 6 měsíců - objevují se trvalé druhé až čtvrté třenové zuby a druhé stoličky
5 - 7 měsíců - objevují se trvalé špičáky
6 - 7 měsíců - objevují se třetí stoličky, v tomto věku často nacházíme zdvojené špičáky, tzn. mléčné i trvalé vedle sebe
Výměna mléčného chrupu za chrup trvalý
Trvalý zub při růstu nahrazuje zub mléčný a svým růstem ho postupně vytlačuje. Tlakem na kořen mléčného zubu zavírá jeho kořenový kanálek, čímž zastavuje výživu a usnadňuje jeho pozdější vypadnutí.
Zadržení mléčného zubu
Pokud trvalý zub při svém růstu v dásni nenasedá na kořen zubu mléčného, dochází k výše popsané situaci a trvalý zub roste podél zubu mléčného. Kořen mléčného zubu není narušen a trvalý zub vyrůstá ve špatné pozici. Tím dochází k tzv. zadržení mléčného zubu.