Základem chovatelské činnosti je volba chovného páru a před touto volbou stojí každý chovatel, který se rozhodne přispět do genofondu plemene, které chová. Svá rozhodnutí pak konzultuje s poradcem chovu, s kterým volí ideální spojení podle plemenných znaků zvolených jedinců. Na řádcích níže neuvádíme návod, jak na to jít správně, ale možné cesty a myšlenky, jak nad chovem přemýšlet. Obecná chovatelská praxe či zásada říká, to co chceš posiluj spojením stejného nebo podobného takto provozovaný způsob výběru chovného páru se nazývá volba stejnorodá. Mezi chovateli neexistuje jednotný názor, jakým klíčem postupovat při výběru jedinců a vždy je nutné se přihlíží k aktuálnímu nastavení chovu u daného plemene a konzultovat věc s poradcem chovu daného plemene , případně s chovatelskou komisí, pokud je zřízena. I tak chovatelství aspoň nějaké minimum znalostí vyžaduje a tak se podělíme o načerpané informace z literatury a od poradců chovu různých plemen, kteří se vypořádávali s různými situacemi v rámci chovu.
Genetická zátěž zdravotními problémy u plemene
Na začátku je nutné si uvědomit, že každé plemeno si nese určitou genetickou zátěž ve formě dědičných vad, které se více, či méně u daného plemene vyskytují. Jakýkoliv ústupek od plného standardu je tak půjčkou na dluh a musí být dobře promyšlen, co taková "zápůjčka" může v generacích způsobit, protože samozřejmě váš záměr nemusí znát ostatní chovatelé a nevědomky vadu v dalších liniích posílí nevhodnou kombinací vloh jedince. I proto je dobré jakékoliv odchylky konzultovat s poradci chovu a oblastními poradci chovů, kteří poradí a současně zanesou informace do zdravotních informací jedince.
Dysplazie kyčelního kloubu ČHP
V rámci plemene českého horského psa se poměrně podařilo zlepšit a stabilizovat zdravotní profil jedinců po stránce dysplazie kyčelního kloubu (DKK), který patří mezi degenerativní dědičná onemocnění. Vždy je vhodné konzultovat nakolik může být jiný, než A/A výsledek DKK způsoben vrozenou a nakolik způsobenou vadou, tzv. opotřebením třeba při sportu, ale i zde se vedou teorie nakolik má zátěž vliv na vlohy jedince k této poruše. RTG kyčlí je tak jednou z podmínek uchovnění jedinců a připuštění ke krytí. Ke kladnému výsledku přispějete šetřením horáčka. Byť by štěňátko šlo s vámi světa kraj, je to proto, že jste pro něj Bohem. Myslete za něj. Osobně doporučujeme zatěžovat sportem nebo do tahu až po prvním roce života a po celou dobu vývoje používat některý z doplňků kloubní výživy po konzultaci s vaším veterinářem.
Faktory ovlivňující rozvoj DKK
- zvýšená fyzická zátěž v období růstu
- rychlý růst (horáčci, aspoň dle našeho pozorování různých odchovů, rostou v určitém období překotně a nesouměrně a je vhodné doplnit stravu kloubní výživu)
- nedostatečné osvalení pánevních končetin (jen přikotvením pejska ke gauči mu také neprospějete)
- a další
Stupně rozvoje DKK
DKK se označuje následujícími stupni: A - 0 negativní, B - 1 hraniční, C - 2 lehký, D - 3 střední, E - 4 těžký.