Máte zájem o štěňátko s rodokmenem, chcete na něm v budoucnu chovat a hlásit ho na výstavy? Pak nejen pokud jste prvochovatel, stojí za to si nastudovat strukturu kynologického světa. Možná držíte naději, že své štěňátko jednou zařadíte do chovu. Zde je nutné zpozornět. Můžete totiž získat štěňátko ze spojení, kde se v budoucnu dozvíte, že s ohledem na vaše možnosti máte „jen kamaráda na zahradu“. Jak je to všechno možné?
Jako by chovatelství nebylo už takto složité, vstupuje do hry zájem některých chovatelů, který lehce znepřehlednil pohled na organizační struktury kynologické unie a to nejen pro úplné chovatelské začátečníky. Na území České republiky začalo fungovat více kynologických organizací, které se zabývají chovem psů a současně mají oprávnění vydávat průkazy původu. Mnohé se označují zkratkami, v kterých je obtížné se vyznat a nováčka snadno zmate, že si pořizuje štěňátko s průkazem původu, ale s minoritním využitím pro kynologii. Některé z těchto organizací vzájemně spolupracují, ale některé ne. V praxi může být chovatel překvapen, že se nemůže účastnit kynologických aktivit, které si vybral. Můžete tak narazit na vykázání z výstav, zkoušek nebo nepřipuštění do chovatelské klubu a tím pádem do chovu. Toto provází výčitky a zklamání, které se jen obtížně zklamanému jedinci vysvětluje. I s ohledem na časté diskuze pojďme více proniknout do tématu, abychom vnesli světlo do této problematiky.
V rámci ČR existují 3 mezinárodně uznané organizace sdružující chovatele. Zásadním odlišujícím znakem je jejich velikost a tím pádem i určitá kynologická využitelnost umožňující různý rozsah možných aktivit chovatelů, kteří pod ně spadají. Proč to je tak důležité sledovat? Každá z níže uvedených organizací má svá specifická pravidla a požadavky na chované jedince. Z větší části ale vždy vychází z nejrozšířenější organizace Federation Cynologique Internationale (FCI). Tato pravidla jsou nejen zárukou určité kvality, ale současně fungují jako jednotící prvek metodik a ukazatelů, s jejichž pomocí mohou chovatelé korigovat chov a majitelé i nový chovatelé počítat s tím, že pořizovaný jedinec bude nabývat znaků deklarovaných pro zvolené plemeno. Mezi tyto znaky patří například fyziologie, chování nebo přípustný zdravotní stav uznaných psích plemen.. Současně se vytváří 2 roviny v jakých je nutné se při chovu orientovat. Organizace působí na mezinárodní a národní úrovni a zde už prvochovateli asi začíná jít hlava kolem. Představte si ale pro jednoduchost celou situaci jako cestovní pasy (ten reprezentuje průkaz původu vašeho pejska nebo fenky). Některé země mají silný pas a mohou prakticky všude. Ve světě kynologie takovou autoritu představuje organizace FCI a její podřazené složky. Oproti tomu existují organizace s daleko více slabšími pasy odkázanými jen na omezený okruh aktivit v rámci svého fungování. Mezi ně spadají třeba organizace UCI a WKU. To, co je pro vás ale nejdůležitější je to, zda si organizace uznávají nebo neuznávají zápisy do plemenné knihy, která je kronikou a společným rodokmenem všech jedinců daného plemene. Pojďme si organizace představit blíže a trochu si rozkrýt organizační strukturu.